A A A K K K
людям із порушенням зору
Відділ культури, спорту та туризму Котелевської селищної ради

Пам'ятний знак на честь Максима Залізняка

Дата: 18.03.2025 10:07
Кількість переглядів: 2

Пам'ятний знак на честь Максима Залізняка, відомого ватажка народного повстання проти польської шляхти (Коліївщина) (1977).

Знаходиться в селищі Котельва по вул. Полтавський шлях, біля мосту через річку Котельву.

Залізняк Максим Ієвлевич (бл. 1740, містечко Медведівка тепер село Чигиринського району Черкаської обл. – рік смерті невідомий) – січовий козак, керівник національно-визвольного руху 1768-1769 рр. Коліївщини.

Пам'ятний знак на честь Максима Залізняка

Народився в сім’ї селянина. По смерті батька залишився козаком Тимошівського куреня Нової Січі. Працював наймитом у козацьких зимівниках, на рибних і соляних промислах. Від 1762 р. – січовий підпушкарій. 1767 р. після козацької ради в Холодному Яру очолив повстанське військо. Загони Залізняка оволоділи Медведівкою, Жаботином, Смілою, Черкасами, Корсунем, Каневом, Богуславом та ін. Після здобуття Умані повстання поширилося на значні території Правобережної України. На визволених територіях Залізняк проводив виважену соціальну політику, зробив певні кроки щодо утвердження козацьких органів влади.

Заарештований 7 липня (26 червня) 1768 р. разом з І. Гонтою підрозділом російського війська, що перебувало на Правобережжі у зв’язку з виступом Барської конфедерації 1768 р. Деякий час утримувався в Київській в’язниці. Згідно з вироком Київської губернської канцелярії, його разом із групою сподвижників, було відправлено на каторжні роботи до Нерчинську у Сибіру. По дорозі на заслання в слободі Котельві, на переправі через річку Котельву, місцеві козака напали на варту і визволили Максима Залізняка. Потім деякий час переховували його у прирічковому верболозі. Незабаром Залізняка знову спіймали і направили до Нерчинська. Є припущення, що він брав участь у масових виступах селян і козаків середині 70-х рр XVIII ст. в Росії.

У пам'ять про ті події у 1977 р. встановлено пам’ятний знак, викладений з бутового каменю з білого мармуру з пам’ятним написом. На початку 1990 –х рр. відбулася заміна пам’ятного знаку. Встановлено вертикальну залізобетонну стелу, у верхній частині якої дошка з сірого полірованого граніту з написом.

У 2015 р. встановлено новий пам’ятний знак. Автор архітектор Р. Кучер, це – його магістерська дипломна робота «Подих волі», керівник П.І. Волик. На основі вже існуючої залізобетонної стели встановлено панно з тонованого гіпсу, у верхній частині якого стилізований птах, що злітає у височінь, у центральній - дошка з пам’ятним написом: «На цьому місці Котелевські козаки в 1769 році звільнили з полону ватажка народного повстання (Коліївщина) Максима Залізняка», у нижній – сільськогосподарський реманент.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора